KOCAELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2016-2017 Eğitim – Öğretim Yılı ve İlköğretim Haftası Mesajı

2016-2017 Eğitim – Öğretim Yılı ve İlköğretim Haftası Mesajı

19 Eylül 2016 Pazartesi günü Ülke genelinde olduğu gibi İlimizde de İlköğretim Haftası ile birlikte 2016-2017 Eğitim Öğretim yılını başlatmış olacağız.

 Bilindiği üzere 15 Temmuz’ da FETÖ-PDY terör örgütü, ülkemizin demokratik hukuk düzenine yönelik bir darbe kalkışmasında bulunmuş; bu kalkışma, devletimizin ve milletimizin Çanakkale’deki, Kurtuluş Savaşı’ndaki azim ve kararlılığının devamı niteliğinde sayılabilecek bir Kuvayı Milliye bilinciyle, ortak dayanışmayla ve üstün gayretiyle bertaraf edilmiştir. Bu olay bize şunu göstermiştir: Bağımsızlığımıza ve devletimize kastedecek düşmanlar her daim olacaktır. Biz eğitimcilere düşen görev; başta FETÖ-PDY gibi illegal yapılanmalar olmak üzere vatanımıza karşı ihanet içinde olan bu ve bunun gibi ihanet şebekeleriyle etkin mücadeledir. Eğitimciler olarak yetiştireceğimiz milli ve manevi değerlerine bağlı fikri ve vicdanı hür nesiller bu tür illegal yapılara indireceğimiz en köklü ve kalıcı darbe olacaktır. Bu vesileyle 15 Temmuz gecesi ve akabinde yaşanan olaylarda yaşamını yitiren 242 Demokrasi Şehidimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve yüce milletimize baş sağlığı  gazilerimize de sağlık diliyorum.

Bu duygularla başlayacağımız 2016-2017 eğitim-öğretim yılına yeni umutlar, yeni heyecanlarla her zamankinden daha azimli, daha güçlü bir başlangıç yapmanın mutluluğu ve gururu içindeyiz. Yaptığımız her işte, attığımız her adımda, aldığımız her kararda yaklaşık 355 bin öğrencimiz ve 22 bin öğretmenimizin sorumluğunu üzerimizde taşıyor ve bunu hem kendimize hem de milletimize karşı bir borç biliyoruz. Kocaeli olarak, tüm iller arasında Anaokullaşma sıralamasında 2014 yılında 62.sıradayken 2016 yılı itibariyle 27.sıraya ilerledik. Bunu Sayın Valimiz Hasan Basri GÜZELOĞLU’nun belirlediği hedef doğrultusunda Türkiye’de ilk 3’e taşımaya kararlıyız. TEOG, ,YGS, ve LYS’deki başarı grafiğimiz tüm puan türlerinde her yıl artarak devam etmektedir. Bu gayrete ve başarıya omuz veren yönetici, öğretmen, öğrenci, veli ve tüm personelimize teşekkür ediyorum.

Yaklaşık 3 aylık tatilden sonra öğrencilerimiz okullarına yeniden kavuşmanın, yönetici ve öğretmenlerimiz eğitim adına iyi bir başlangıç yapmanın, velilerimiz de taşıdıkları sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmenin heyecanı ile yoğun bir çalışmanın ve gayretin içine gireceklerdir.

Eğitim şüphesiz her dönemde bütün toplumların öncelikleri arasında yer almıştır. Günümüzde de büyük bir hızla gelişen, değişen milletler, dünya birincisi olma yarışlarını bütün bireyler için sağlanan kaliteli ve nitelikli bir eğitimle güçlendirip hızlandırmaktadırlar.

 Akıl almaz tüm bu gelişmeler karşısında çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek, insanımızın eğitim seviyesini ve niteliğini yükseltmek, başarıyı ve kaliteyi artırabilmek için hedefleri, misyonu ve vizyonu yeniden dizayn ederek topyekûn seferberliğe ihtiyaç vardır.

Çünkü eğitim, büyük Önder Atatürk’ün dediği gibi  “en mühim meselemiz “ olarak devam ediyor ve “mutlaka muzaffer olmamız” gerekiyor.

Yoğun bir öğrenci potansiyeline sahip olan İlimizde istihdam politikalarını da göz önünde bulundurarak, dünya standartlarında bilgi ve becerilere sahip nesilleri yetiştirmek amacı ile Bakanlıkça yapılan yeni düzenlemeler ışığında çabamızı hiç ara vermeden devam ettirmekteyiz. Ancak, istenen başarıyı yakalayabilmek için başta aileler olmak üzere toplumun bütün kesimlerinin katkısına, desteğine de ihtiyacımız vardır.

Bu anlamda katkı sunan, destek sağlayan herkese teşekkür ediyorum.

Değerli Meslektaşlarım…

Şüphesiz eğitimin baş mimarları sizlersiniz. Geleceğimiz ellerinizde, yüreklerinizde şekillenecek, en değerli varlıklarımız olan çocuklarımız,  vereceğiniz bilgilerle ve terbiye ile yetişecektir. Bilgi çağına damgasını vuracak beyinlere sizler yön vereceksiniz.

 Onlara gösterilen şefkat, onlar için sarf edilen gayret ve fedakârlık, ülkeye ve millete sahip çıkma adına yapılan en kutsal, en anlamlı ve önemli çalışmadır.

Ülkemizin içinde bulunduğu şartları da dikkate alarak, birlik ve bütünlük içerisinde toplumun daha ileriye taşınması, eğitim düzeyinin daha da iyileştirilmesi için her türlü gayret ve fedakârlığı göstereceğinize gönülden inanıyor, hepinize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Sevgili Öğrenciler…

Sizleri, yarınlarımızın temsilcileri olarak görüyor, sizlere çok önem veriyoruz.  En iyi şekilde yetişmeniz için hiçbir fedakârlıktan asla kaçınmıyoruz. Sizin de büyüklerinizin beklentilerini boşa çıkarmayacak çalışmanın içinde olmanızı istiyoruz.

Bunun için ilk günden itibaren derslerinizi önemseyerek, kendinize çizeceğiniz plan ve program doğrultusunda çalışır, öğretmenlerinizin ve anne-babanızın önerilerini dikkate alırsanız eğitim yılı sonunda ve hayatınız boyunca beklentileriniz gerçekleşir, mutlu olursunuz.

Derslerinizden artan zamanlarınızı kitap okuyarak, spor yaparak, sosyal-kültürel faaliyetlere katılarak geçirirseniz, her türlü kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak kalarak daha sağlıklı, daha başarılı ve daha güçlü bir kişilik sahibi olursunuz.

            Sizlere güveniyor ve sizlerle gurur duyuyoruz.

            Değerli Veliler…

Sizleri eğitim-öğretimin çok önemli ve vazgeçilmez bir parçası olarak görüyor ve önemli katkılar bekliyoruz.

Çocuklarınızın daha iyi yetişmesi, beklediğiniz başarıyı gösterebilmesi, onları tehdit eden her türlü kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak kalması için öğretmenler kadar sizlerin de görev ve sorumlulukları vardır.

Sadece maddi ihtiyaçlarını karşılamayı yeterli görmeyip, iyi bir çalışma ortamının hazırlanmasından meslek seçimine kadar birçok konuda destek olup rehberlik ederseniz, başarılarının mutluluğunu sizler de yaşayacaksınız.

2016-2017 eğitim öğretim yılında 933 okul ve kurumumuzda 352.898 öğrenci ve 21.707 öğretmenimizle eğitim ve öğretime başlıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle İlköğretim Haftasının ve 2016-2017 eğitim öğretim yılının Ülkemize, milletimize ve Kocaeli’mize iyilikler, güzellikler ve başarılar getirmesini diliyorum.

 Ayrıca tüm meslektaşlarımın, velilerimizin ve öğrencilerimizin Kurban Bayramını tebrik ediyor, sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle saygılar sunuyorum.

 

                                                                                                                                     

               Fehmi Rasim ÇELİK

           Kocaeli Milli Eğitim Müdürü

Körfez Mh.Ankara Karayolu Cd. No 129 Pk41040 İzmit/KOCAELİ - 0(262) 300 58 58 / 0(262) 300 58 59

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.