KOCAELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim ÇELİK´in 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim ÇELİK´in 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Değerli Meslektaşlarım,

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul buyurdukları tarihin 86. yılında ona minnet ve şükran duygularımızı bir kez daha dile getirirken, O’nun izinde yürüyen öğretmenlerimizle birlikte bir Öğretmenler Günü’nü daha kutlamanın engin mutluluğunu ve kıvancını yaşıyoruz.

Öğretmenlik mesleği şüphesiz  tarihin her döneminde, tarihteki bütün toplumlarda en kutsal ve saygıdeğer meslek olarak kabul görmüştür .

Çünkü tarihe yön veren devlet  adamları,  çağ açıp, çağ kapatan liderler, topluma mal olmuş sanatçılar ve bilim adamları en büyük feyzi öğretmenlerden almışlar; engin bilgi ve becerilerini, yeteneklerini, ileri dünya görüşlerini öğretmenleri sayesinde kazanmışlardır.

Mensubu olduğumuz yüce dinimiz, bir harf öğretene kırk yıl köle olmayı kabullenen bir anlayışla, öğretmenleri üstün ve yüce tutmuş, bütün nasihatlerde saygının sevginin timsali gösterilmiş, ana babadan sonra en saygı değer unsurlar olarak ele alınmıştır.

Tarihimiz, ülkeyi yönetenlerin öğretmenlerine verdikleri değerle ilgili hikâyelerle doludur. Hocasının atının sıçrattığı çamuru şeref sayan yüce Padişahı hepimiz biliyoruz.

Kurtuluş savaşından sonra ikinci savaşını cehalete karşı başlatan Atatürk, inkılapların gerçekleşmesi, ülkenin bilimde, sanayide, kültürde, sanatta kısaca her alanda gelişmesinin öğretmenlerin başarısı ile gerçekleşebileceğini belirterek Cumhuriyetimizin sonsuza kadar payidar kalmasının öğretmenlere bağlı olduğunu ifade etmiştir.

            Değerli Meslektaşlarım,

          Öğretmenliğin sadece belli bilgileri çocuklarımıza öğretmekten ibaret olmadığını sizler çok iyi biliyorsunuz. Onlar için gerekli olan ve bir üst öğrenime geçişlerini sağlayan temel bilgilerin yanında, milletimizin ortak değerlerine sahip çıkan, kendisi ve çevresi ile barışık,  kendini savunabilen,  düşünen,  anlayan,  eleştiren,  yorumlayan, işbirliği yapan; çağdaş, akılcı, hür düşünceli insanlar olarak yetişmelerini sağlayacak becerileri kazanmalarına yardımcı olunuz.

Millet olarak sahip olduğumuz değerlerin yüceltilmesinde, bütün alanlardaki gelişmelerde, güzelliklerde, başarılarda, uluslararası saygınlıkta şüphesiz siz öğretmenlerin büyük payı vardır. Yaşadığımız sıkıntıların ve olumsuzlukların giderilmesinde, birlik ve beraberliğin sağlanmasında her türlü tehditlerin bertaraf edilmesinde siz öğretmenlerin görev ve sorumlulukları unutulmamalıdır.

Çocuklarımıza, gençlerimize çağdaş bilimin ışığı altında bilgi ve becerileri kazandırma çabanızın yanında, toplumdaki örnek olma ve model olma sorumluluğunuzu da yerine getirdiğiniz ölçüde, mesleğinizin saygınlığı daha çok artacak ve yücelecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Başöğretmen Atatürk’ü ve ebediyete intikal eden bütün öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Uzun yıllar hizmet verip, emekli olan öğretmenlerimize sağlıklı, mutlu, huzurlu bir ömür geçirmelerini diliyorum.

Göreve yeni başlayan öğretmenlerimize de bu şerefli ve kutsal mesleğe hoş geldiniz diyor, bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyorum.

 

            Fehmi Rasim ÇELİK

            İl Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

 

Körfez Mh.Ankara Karayolu Cd. No 129 Pk41040 İzmit/KOCAELİ - 0(262) 300 58 58 / 0(262) 300 58 59

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.