KOCAELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüzün Öğretmenler Günü Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüzün Öğretmenler Günü Mesajı

 

 

 

Kıymetli Meslektaşlarım;

 “Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir” özdeyişi ile öğretmenliği ne kadar benimsediğini vurgulayan Ulu Önder Mustafa Kemal’in başöğretmenliği kabul ettiği 24 Kasım günü ülkemizde “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.

“ Sen, bir inci ol, mücevher ol da, isteseler de istemeseler de alsınlar, seni taca taksınlar!” (Mevlana)

 Eğitimde sevgi, öğretimde ise bilgi ve başarının mimarıdır öğretmen. “Öğretmenler, küçük ayaklara büyük adımlar attıran, aydınlığın meşalesidir.” Kültüre, sanata ve geleneksel değerlere ışık tutandır öğretmen. Öğretmen, cehaleti yenen, bilince erdirendir. Öğretmen, varını yoğunu gelecek nesillere aktaran, ışıklar saçan bir incidir. Nice minik dimağları keşfeden, büyüten, yetiştiren ve kendi kıymetinden bir nebze dahi eksiltmeden minik kalplere kıymet katan hazinedir öğretmen. Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğunu kendine ilke edinendir öğretmen.

Öğretmenlik dünya var oldukça en kutsal mesleklerden biri  olacaktır. Bu mesleğin bir mensubu olduğum için dünyanın en şanslı insanlarından biri olduğumu düşünüyorum. Sevgili meslektaşlarım; bizlere emanet edilen ve geleceğimiz olan o minik yüreklerin yetiştirilmesinde sorumluluğumuzun büyüklüğünün farkında olmamız gerektiğini biliyor ve iyi eğitilen bir insanın, huzurlu bir toplum, mutlu bir gelecek ve güçlü bir ülke için önemini tüm meslektaşlarım adına bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Millet olarak yaşadığımız 15 Temmuz’daki menfur darbe girişiminin ardından eğitim ve öğretimin önemini bir kez daha milletçe idrak ettik. Aklını, ruhunu şer odaklarına teslim etmiş sözde eğitim almış insanların nasıl milletine silah doğrultabildiğini gördük ve milletçe anladık ki, eğitimciler olarak fen ve teknolojiyi takip etmesinin yanında  “Fikri, vicdanı, irfanı hür” vatanını ve milletini seven şuurlu nesiller yetiştirmek en hayati vazifemizdir.

Sevgiyle ektiğiniz tohumların yeşerdiği, ellerinize batan dikenlerine rağmen yetiştirdiğiniz güllerin burcu burcu koktuğu, gökyüzünün her gece yıldızlarla kaplı olduğu güzel günlerin mimarıdır öğretmen. Şüphesiz ki öğretmen ecdadından aldığı emaneti geleceğe güvenle teslim etmeyi kendine en kutsal vazife edinendir.  Öğretmen memleketin ve milletin geleceğinin de yegâne teminatıdır.

Bugün vesilesi ile başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere ülkemizin eğitimine katkı vermiş ve şu anda aramızda bulunmayan, en yüce makam olan şahadet mertebesine erişen ve vefat eden öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Emekli olan meslektaşlarımıza sağlık ve mutlu yaşam, halen görevlerinin başında olan arkadaşlarımıza da Yüce Rabbimden görevlerinde başarılar temenni ediyor, aileleri ve sevdikleri ile birlikte huzurlu ve mutlu yaşamlar diliyorum. Öğretmenler Günümüz kutlu olsun. 24 KASIM 2016

 

                                                                                                              Fehmi Rasim ÇELİK      

                                                                                                          Kocaeli Milli Eğitim Müdürü

Körfez Mh.Ankara Karayolu Cd. No 129 Pk41040 İzmit/KOCAELİ - 0(262) 300 58 58 / 0(262) 300 58 59

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.