KOCAELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KOCAELİ, TÜRKİYE'NİN EN ÇOK AKREDİTASYON ALAN İLİ OLMAYI BAŞARDI

KOCAELİ, TÜRKİYE'NİN EN ÇOK AKREDİTASYON ALAN İLİ OLMAYI BAŞARDI

caeli Millî Eğitim Müdürlüğü, 2004 yılından bu yana Avrupa Birliği Eğitim Programları kapsamında, bugüne kadar tamamladığı 24 ve halen devam 12 AB Projesi ile Kocaeli'de eğitimin gelişmesi için çalışmaktadır. Müdürlüğümüz, Kocaeli ilinde faaliyet gösteren tüm okullarımıza, öğrencilerinin ve öğretmenlerinin hayallerini gerçekleştirmeleri, yurt dışında eğitim ve staj fırsatları yakalamaları için proje yapmaları konusunda destek vermektedir.

Türkiye Ulusal Ajansı, Uluslararasılaşma Strateji Planına sahip okullarımızı, uzun vadede daha uluslararası bir kurum olmaları, düzenli ve sürdürülebilir yurt dışı hareketlilikleri organize etmeleri ve yurt dışındaki kurumlarla iş birliklerini güçlendirebilmeleri amacıyla Erasmus Akreditasyonu vererek ödüllendirmektedir. Yeterli kalitede insan kaynağını, mevcut uluslararası ağlarını ve uluslararasılaşma stratejisinin kalitesini kanıtlamış kurumlara verdiği bu akreditasyon sayesinde kurumlarımız daha fazla fon alma ve daha az prosedürle hareketliliklerini gerçekleştirmeye imkân bulmaktadır.

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü kurum olarak başvuruda bulunduğu Mesleki Eğitim, Okul Eğitimi ve Yetişkin Eğitimi alanlarının üçünde de Erasmus Eğitim Akreditasyonu almayı başararak bu konuda önemli bir başarı göstermiştir.

Bu süreçte Mesleki ve Teknik Anadolu liselerimiz tarafından yapılan başvurular sonucunda Türkiye'de toplam 14 mesleki ve teknik eğitim okuluna verilen akreditasyondan 4 tanesini Kocaeli ilindeki okullar almaya hak kazanmıştır.

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü sahip olduğu bu Akreditasyon ile 2021-2027 yılları arasında Kocaeli'deki okullardan binin üzerinde öğrenci ve öğretmeni her yıl eğitim ve staj amacıyla yurt dışına gönderme imkânına sahip olmuştur. Akreditasyon Belgesi sayesinde Türkiye Ulusal Ajansı'nın, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne sağlayacağı hibe sayesinde okullarımız, müdürlüğümüze başvurarak öğretmen ve öğrencileri için yurtdışında eğitim imkânı yakalayacaklardır.

Bu fırsatı yakalamak isteyen okullarımızın yurtdışı hareketliliği gerçekleştirebilmeleri için gerekli ön koşullardan birisi de yabancı dil yeterliliğidir. Yurt dışına çıkmak isteyen öğretmenlerimizin yurt dışında geçirdikleri süre boyunca tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyede yabancı dil bilmeleri gerekmektedir. Erasmus Eğitim Hareketliliği Akreditasyonu ile Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimiz için de yurt dışı eğitim fırsatı sağlayacağız. Tüm masraflarını Müdürlüğümüzün karşılayacağı hareketliliklerle yabancı dil yeterliliği olan öğrencilerimiz yurt dışındaki firmalarda 1 ay ile 12 ay arasında staj yapma ve farklı türdeki okullarda eğitim alma şansına sahip olacaklardır. Bununla birlikte, halihazırda yabancı dil yeterliliğini sağlayamayan öğrenci ve öğretmenlerimiz, Müdürlüğümüzün söz konusu 7 yıllık akreditasyon sürecinde gerçekleştireceği Yabancı Dil Seferberliği ile ilerleyen yıllar içerisinde bu fırsatları yakalama şansı elde edebileceklerdir.

Kocaeli Eğitim Kurumları olarak 2021 yılı Erasmus Eğitim Hareketliliği Akreditasyonu sonuçlarına göre İlimiz, toplam 5 kurum ve 7 akreditasyon ile Türkiye'nin En Çok Akreditasyon alan ili olmuştur.

  • Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü - Mesleki Eğitim, Okul Eğitimi, Yetişkin Eğitimi Akreditasyonu
  • İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi - Mesleki Eğitim Akreditasyonu
  • Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi - Mesleki Eğitim Akreditasyonu
  • Derince Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi - Mesleki Eğitim Akreditasyonu
  • GEBKİM Eğitim Vakfı ? GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi - Mesleki Eğitim Akreditasyonu

Ana Hizmet Binası Körfez Mh.Ankara Karayolu Cd. No 129 Pk41040 İzmit/KOCAELİ ........ Ek Hizmet Binası Kozluk Mah. İnönü Cad. No32 İZMİT/KOCAELİ - 0(262) 300 58 58 / 0(262) 300 58 59 (Ek Hizmet Binası Telefon 0262 322 12 69 )

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.