KOCAELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MATEMATİK SEFERBERLİĞİ

MATEMATİK SEFERBERLİĞİ

Millî Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK ve üniversiteler iş birliğinde matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak hem kolaylaştırmak hem de öğrencilerin bu dersi küçük yaştan itibaren sevmelerini sağlamak amacıyla "Her Yerde Matematik" anlayışıyla başlatılan Matematik Seferberliği kapsamında seksen bir ilde çalışmalar başlatmıştır.

"Matematik Seferberliği" kapsamında Müdürlüğümüz bünyesindeki ilkokul, ortaokul ve liselerde çeşitli faaliyetler gerçekleştirilmiş, zümre toplantıları sonucunda matematik çalıştayı yapma kararı alınmıştır.

Matematik Seferberliği eTwinning Çalıştayları

12 Eylül - 03 Ekim 2022 tarihleri arasında eTwinning Ulusal Destek Servisi tarafından organize edilen webinar serisine ilimizden çok sayıda öğretmen katılmıştır. Bu çalışmaların nihayetinde, öğretmenlerimizin okul öncesi eğitimden liseye kadar eTwinning projelerinde "matematik" temalı etkinlikler planlaması, matematik becerilerini geliştirecek bilişim teknoloji araçlarını kullanması hedeflenmiştir.

eTwinning faaliyeti kapsamında öğretmenlerin projelere ait bilgi ve deneyimlerinin Matematik Seferberliği ile yapılacak yeni disiplinler arası çalışmalara katkı sağlaması amacıyla 24-26 Kasım 2022 tarihleri arasında Antalya'da "eTwinning Matematik Seferberliği Çalıştayı" düzenlenmiştir. Çalıştayda oluşturulan 40 projeden 8 tanesi sunulmuş olup Kocaeli'nden Sınıf Öğretmeni Demet AKTAŞ ve Okul Öncesi Öğretmeni Seray DEMİR, ilimizi temsil etmiştir. Derince ilçemizden Sınıf Öğretmeni Demet AKTAŞ tarafından "Matematik Her Yerde" projesi için stant açılmıştır. Başiskele ilçemizden Okul Öncesi Öğretmeni Seray DEMİR ve kurucu ortağı tarafından çalıştayda "Görselimdeki Matematik İzleri" projesinin sunumu yapılmıştır.

STEM Takımı Eğitimleri

Müdürlüğümüz Bünyesinde görev yapan öğretmenlerimizden oluşturulan STEM takımı tarafından STEM Temel Seviye Kursu başlatılmış olup 2022 yılında 11 Eğitmen, toplamda 47 tane eğitim gerçekleştirilmiştir. Kurslarda toplam 758 öğretmenimize, Matematik, STEM ve Scientix konularında eğitim verilmiştir.

 Matematik Oyunları ve Materyalleri Üretimi

3D yazıcısı bulunan okullarımızda; matematik materyalleri ve matematik oyunları tasarlanarak üretim yapılmış, ders ve ders dışı etkinliklerde bu oyunlar kullanılmıştır.

Projeler ve Ziyaretler

Matematik konusunda ilimizde bu yıl toplam 16 tane eTwinning, 4 tane Erasmus, 7 tane TÜBİTAK Projesi yürütülmüştür. Kocaeli Bilim Merkezi ziyaret edilerek Merkez'deki bazı matematiksel prensiplerin olduğu düzenekler incelenmiş, uygulamalar yapılmış, deneyim ve gözlemler derslerde uygulanmıştır.

Matematik Atölyeleri

Okullarımız tarafından oluşturulan matematik atölyelerinde kazanım odaklı atölye çalışmaları yapılmıştır. Atölye çalışmalarında öğrenciler tarafından matematik deneyleri, matematik ile ilgili oyunlar ve matematiği somutlaştırabilecekleri etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Yapılan faaliyetlerde Matematik dersi diğer bütün derslerle disiplinler arası olarak ilişkilendirilmiştir.

Matematik Sokakları

Okullarımızın bazı koridorları, eğitim kademesine göre gerekli görsel malzemelerle donatılıp "Matematik Sokağı" oluşturulmuştur.

Dijital İçerik Faaliyetleri

Okullarımız tarafından öncelikle teknolojinin ve internetin güvenli kullanımı ile internet etiği ve telif hakları doğrultusunda veliler ve öğrenciler bilgilendirilmiştir. Web 2.0 araçları ile oyunlar hazırlanmış, bu sayede öğrencilerin eğlenerek matematik dersini öğrenmeleri ve alıştırma yapmaları sağlanmıştır. Konu anlatım videoları ve animasyon oluşturularak bu çalışmalar desteklenmiştir. Ayrıca okullarımız tarafından çeşitli özel kurumların matematik yarışmalarına ve TÜBİTAK bilim olimpiyatlarına katılım sağlanarak matematik dergileri çıkarılmış, zekâ oyunu ve matematik turnuvaları düzenlenmiştir.

2022 yılı içinde ilimizde okul temelli eğitimler kapsamında ilkokullarda görev yapan 2871 öğretmenimize kendi istedikleri konularla ilgili "Harmanlanmış Ortamlarda İlkokul Düzeyinde Öğretimi Farklılaştırma Semineri," "İlkokulda Öğretimin Farklılaştırılması: Matematik ve Sosyal Bilgiler Alt Temaları", "Sınıf Öğretmenlerinin Okuma Yazma Öğretimi Becerilerinin Geliştirilmesi Semineri", "Sınıf İçi Ölçme ve Değerlendirme Semineri", "Sınıf Öğretmenlerinin Matematik Öğretim Becerilerinin Geliştirilmesi Eğitimi semineri", "Sınıf Yönetimi Semineri" gibi konularda yüz yüze eğitimler verilmiştir.

09-01-202309-01-202309-01-202309-01-2023

 

Ana Hizmet Binası Körfez Mh.Ankara Karayolu Cd. No 129 Pk41040 İzmit/KOCAELİ ........ Ek Hizmet Binası Kozluk Mah. İnönü Cad. No32 İZMİT/KOCAELİ - 0(262) 300 58 58 / 0(262) 300 58 59 (Ek Hizmet Binası Telefon 0262 322 12 69 )

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.