KOCAELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEĞİM VAR, UMUDUM VAR

MESLEĞİM VAR, UMUDUM VAR

Kocaeli Valiliği İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından, 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) "Mesleğim Var, Umudum Var" projesi ilebölgede açık olan meslek alanlarına yönelik, sosyal ve ekonomik yönden desteklenme ihtiyacında olan bireylere; nitelikli ve bölgenin ihtiyacına yönelik mesleki eğitim verilerek işsizlik, sosyal güvenlik kaygısı, toplumsal sorunlar ve sosyal uyum kaygısını azaltmaya yönelik faaliyetler ile dezavantajlı grupların sosyal içermesine katkı sağlamak ve bölgedeki özellikle kadın istihdam oranlarının artması amaçlanmaktadır.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın (MARKA) desteklediği, Kocaeli İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen "Mesleğim Var, Umudum Var" projesi için İzmit Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin 2 nolu binası eğitim merkezi haline getirilmiştir.

Tam donanımlı 2 atölye (Yazılım, Aşçılık / Pasta Yapımı), 1 sunum ve konferans salonu, 1 ofis, 1 eğitmen odası, 1 Rehberlik ve Beceri Test Merkezi, 1 Oyun Odası ve 2 eğitim sınıfı oluşturulmuştur.

İlk etapta 184 kişiye eğitim verilecek, tamamının staj yapması sağlanacaktır. Kursiyerlerin 50 tanesinin kurs sonunda istihdam edilmesi, 5 tanesinin ise kendi işyerini kurması hedeflenmektedir. Proje bitiminin ardından merkezden her yıl faydalanan yararlanıcı sayısı 500'e ulaşacaktır. Bu merkez; Ford gibi büyük sanayi kuruluşlarıyla, Kocaeli Sanayi Odası ve İŞKUR ile iş birliğinde özellikle dezavantajlı gruplara işsiz kadınlara hizmet verecektir. Kocaeli'deki dezavantajlı kadınların istihdama katılımın kolaylaştırılması, genç işsizliğinin azaltılması, ildeki ve bölgedeki ihtiyaçlara uygun alanlarda nitelikli personel yetiştirilmek üzere hem mesleki eğitim hem kariyer rehberliği hem de sosyal destek sağlanacaktır.

"Mesleğim Var, Umudum Var" projesi ile düzenlenen kurslardan Endüstriyel Robot Programcılığı kursunun ilk bölümü FESTO firmasında beş günlük bir eğitimle tamamlandı.

Tamamı kadın olan kursiyerlerin Endüstriyel Robotlar ve Robot Programlama konusunda kazanacağı bilgi ve becerilerle sanayide istihdam edilmelerine destek olunacaktır.

Kurslar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve kurslara başvuru yapmak için www.umudummeslegim.comadresini ziyaret edebilirsiniz.

 


Açılan ve Açılacak Olan Kurslar:

Endüstriyel Robot Programcılığı

Dikiş Makinesi Operatörlüğü

Girişimci Genç Kadın Bilişimciler Programı

Pastacılık

Aşçı Çırağı

Ofis ve Büro Elemanı

Satış Danışmanı

Kalıpçılık

Montaj ve Üretim Elemanı

Bilgisayar İşletmenliği

Android ile Mobil Programlama

IOS ile Mobil Programlama

Girişimcilik, Pazarlama Ticaret, Marka Geliştirme, Finansal Okuryazarlık

 

23-06-202223-06-202223-06-2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ana Hizmet Binası Körfez Mh.Ankara Karayolu Cd. No 129 Pk41040 İzmit/KOCAELİ ........ Ek Hizmet Binası Kozluk Mah. İnönü Cad. No32 İZMİT/KOCAELİ - 0(262) 300 58 58 / 0(262) 300 58 59 (Ek Hizmet Binası Telefon 0262 322 12 69 )

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.