KOCAELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN FEHMİ RASİM ÇELİK'İN 2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SENE SONU MESAJI

MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN FEHMİ RASİM ÇELİK'İN 2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SENE SONU MESAJI

 

 

Bir eğitim öğretim yılını daha başarı ve huzur içinde tamamlamış olmanın sevinci içindeyiz. Öğrencilerimizin yarınlara daha donanımlı hazırlanması için büyük gayret ve fedakârlık gösteren yöneticilerimiz ile öğretmenlerimiz başta olmak üzere tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

 

  Sevgili Öğrenciler,

 

Bir yıl boyunca verdiğiniz emeğin karşılığı olan karnelerinizi almanın mutluluğu içinde olduğunuzu biliyor ve tatil heyecanınızı yürekten paylaşıyorum. Bu tatil hem arzu ettiği doğrultuda bir karneye sahip olanlar hem de bekledikleri gibi bir sonuçla karşılaşmayanlarınız için eğitim öğretim sürecinize bakış açınızı tahlil etmek, eksiklerinizi gidermek ve hedeflerinizi gözden geçirmek adına bir vesiledir. Belirlediğiniz hedeflerin ardından yürürken önce umutsuzluğun tüm kapılarını kapatmanız, sonra da istikrarlı bir şekilde ve doğru yöntemlerle çalışmanız gerekir. Bu uzun soluklu yolda zorluklarla karşılaşabilir, zaman zaman yorulduğunuzu hissedebilirsiniz fakat unutmayın ki "Ulu çamlar fırtınalı diyarlarda yetişir."

Yaz tatilinizi iyi değerlendirmeniz çok önemlidir. Zaman yönetimi, hayatta kazanılması gereken en önemli özelliklerdendir. İnsan, hayattan manevi doyum aldığında mutlu olabilen bir varlıktır. Dolayısıyla hiçbir şey yapmadan geçirilen zaman ancak boşluk hissi yaratır ve yorgunluk oluşturur. Yeteneklerinizi geliştirmek adına ilgi alanlarınızla meşgul olmanız; ailenizle, yakınlarınızla ve arkadaşlarınızla nitelikli zamanlar geçirmeniz size çok iyi gelecektir. Sanatsal ve sportif faaliyetlere vakit ayırmanız da çok mühimdir. Çünkü insanın zihinsel, ruhsal ve bedensel olarak bir bütün hâlinde gelişmesi daima yolunu aydınlatır. Kitap okumayı bir boş zaman etkinliği olarak görmeden hayatınızın bir parçası hâline getirmeniz ise ufkunuzu genişletecektir. Zira her kitap, yeni bir hayata konuk olmaktır. İnsan okudukça empati yeteneği güçlenir, yaşama dair farklı perspektifler geliştirir; kendini, insanları ve hayatı doğru okumayı öğrenir. Tatilinizi bu bakış açısıyla değerlendireceğinize inanıyor, hepinizi gayretinizden dolayı kutluyorum.

Değerli Meslektaşlarım,

 

İnsanın özündeki iyiliği ve yetenekleri ortaya çıkararak bir mücevher ustası gibi titizlikle çalışmak üzerine kurulu olan öğretmenlik mesleği, şüphesiz ki en kutsal mesleklerden biridir. Eğitim bir tekâmül yolculuğudur ve "Olgunlaşmak; kalbin daha hassas, kanın daha sıcak, zekânın daha işlek, ruhun daha huzurlu olması demektir."Sevgi, sabır, şefkat taşlarıyla döşediğiniz yollarda her öğrencinin benzersiz hikâyelere ve özelliklere sahip olduğunu bilerek attığınız adımlar çok değerlidir. Takdir edersiniz ki bir öğretmenin öğrencisi için yapabileceği en iyi şeylerden biri, kendi öyküsünü yazarken ona ilham olabilmektir. Öğrencilerimizi hayata hazırlamak için bir kefesine bilgiyi diğer kefesine ahlakı koyarak dengede tutmaya çalıştığınız terazi, ülkemizin yarınlarının hiza taşıdır. Daha güçlü bir Türkiye; keşfeden, üreten ve geliştiren bir nesille mümkün olacaktır. Asıl olan; yüreği insan sevgisiyle bezenmiş, hâlden anlayan ve iyiliği rehber edinmiş bir toplum inşa etmektir. Sizlerin de aynı duygu ve düşünceleri paylaştığınıza inanıyor, yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı hepinize bir kez daha canı gönülden teşekkür ediyorum.

Kıymetli Veliler,

 

Karne, akademik başarı hakkında fikir veren bir unsur olmasının yanı sıra bu başarı düzeyine ulaştıran sebepler konusunda da aydınlatıcı bir vasıtadır. Eğitim öğretimin en önemli sacayaklarından olan sizlerin bu süreçteki rolünüz çok değerlidir. Çocuğunuzun karnesinden yola çıkarak onun hangi alanlara daha yatkın olduğunu ve geliştirilecek yönlerini görebilirsiniz. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken husus; tarafsız bir bakış açısına sahip olmak, yapıcı eleştirilerde bulunmak ve öz güveni, cesareti ya da olumlu benlik algısını zedeleyen tutumlardan kaçınmaktır. Takdir edersiniz ki tüm güzel şeyler gibi başarı da ancak destek olarak, yüreklendirerek ve inanarak gelir.Bir diğer husus ise kıyaslama yapmaktan özellikle imtina etmek ve kendi beklentilerimizi çocuklarımız üzerinden karşılamaya çalışmaktan kaçınmaktır. Çünkü her çocuğun hakikati kendinde saklıdır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğrencilerimiz ile öğretmenlerimize sağlıklı ve mutlu bir tatil diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                    Fehmi Rasim ÇELİK

                                                                                                                                                                                                                                                                    İl Millî Eğitim Müdürü

Ana Hizmet Binası Körfez Mh.Ankara Karayolu Cd. No 129 Pk41040 İzmit/KOCAELİ ........ Ek Hizmet Binası Kozluk Mah. İnönü Cad. No32 İZMİT/KOCAELİ - 0(262) 300 58 58 / 0(262) 300 58 59 (Ek Hizmet Binası Telefon 0262 322 12 69 )

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.