KOCAELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Fehmi Rasim ÇELİK'in Yükseköğretim Kurumları Sınavı Mesajı

Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Fehmi Rasim ÇELİK'in Yükseköğretim Kurumları Sınavı Mesajı

 

 

15-16 Haziran 2019 tarihlerinde ülke genelinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı, ilimizde lise son sınıfta öğrenim gören ve mezun öğrenciler olmak üzere toplam 58.542 öğrencinin katılımıyla gerçekleşecektir.

            Sevgili Gençler,

Uzun yıllardır birçok emek sarf ederek sizi yükseköğrenime hazırlayacak bu sınavlarda başarılı olmak için gayret gösterdiniz. Gerek uzmanlaşacağınız alanı gerekse icra edeceğiniz mesleği belirleyeceğinden dolayı bu sınavın sizler için taşıdığı önemi biliyor ve heyecanınızı paylaşıyorum.

Hayatta birçok şeye mana bulduran bizim ona yüklediğimiz anlamdır. Bu sınavı dönüşü olmayan bir sınır gibi görmek yanılgısına düşmemenizi tavsiye ederim. Çünkü yaşamınız boyunca farklı nitelikte birçok sınav tecrübe edeceksiniz. Yalnızca bir yol ayrımındasınız. Önünüze açılan kapı hangisi olursa olsun o kapının eşiğini geçecek ve yeniden başlayacaksınız. Asıl mühim olan; öğrenmeyi öğrenmiş ve bilgiyi üretme, geliştirip dönüştürme, farklı alanlara aktarma becerisi gelişmiş vizyon sahibi bireyler olmanızdır. Hedeflediğiniz başarıyı idrak etme, vakıf olma ve içselleştirmeye dayanan bir "muvaffakiyet" üzerine bina etmenizdir.

İnsan, bir şeyden ibaret değildir. Duyguları, düşünceleri, ruhsal derinliği, kişilik özellikleriyle bir bütündür. Akademik birikiminiz ancak değerleriniz, millî-manevi hassasiyetleriniz, kültürünüz, insani nitelikleriniz ve becerileriniz üzerine inşa edildiğinde anlam ifade etmektedir. Çünkü hayat başarısı, birçok farklı alandaki başarının bir şemsiye altında toplanması demektir.

Her biriniz ayrı ayrı çok değerlisiniz ve zihninizde duran kaygı, karamsarlık, aşırı heyecan gibi irili ufaklı taşların üzerinden kendinizden emin adımlarla geçip başarabileceğinize inanarak yol aldığınızda hayallerinize kavuşabilirsiniz.

Bu duygu ve düşüncelerle yaptığınız fedakârlıkların ve gösterdiğiniz gayretin karşılığını almanızı canı gönülden temenni ediyorum. Bugünlere gelmeniz için inançla, özveriyle çalışan kıymetli öğretmenlerimize ve hep yanınızda olan değerli velilerimize teşekkür ediyor, hepinize başarılar diliyorum.

                                                                                                             Fehmi Rasim ÇELİK

                                                                                                          İl Millî Eğitim Müdürü

 

 

Ana Hizmet Binası Körfez Mh.Ankara Karayolu Cd. No 129 Pk41040 İzmit/KOCAELİ ........ Ek Hizmet Binası Kozluk Mah. İnönü Cad. No32 İZMİT/KOCAELİ - 0(262) 300 58 58 / 0(262) 300 58 59 (Ek Hizmet Binası Telefon 0262 322 12 69 )

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.