KOCAELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİMİZ AMERİKA ISEF'TE ÜLKEMİZİ TEMSİL EDİYOR

ÖĞRENCİMİZ AMERİKA ISEF'TE ÜLKEMİZİ TEMSİL EDİYOR

Özel ENKA Anadolu Teknik Lisesi  12. Sınıf öğrencimiz  Dilay DAL, ABD'de Intel firması tarafından düzenlenen, her yıl 80'in üzerinde ülkeden yaklaşık 1700 öğrencinin çağırıldığı dünyanın en büyük üniversite öncesi bilimsel araştırma fuarı olan Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'nda (ISEF) ülkemizi temsil ediyor. 5 Mayıs'ta ISEF jürisine sunumunu gerçekleştirecek.  Öğrencimiz Dilay DAL, fizik öğretmeni Ömer Faruk ALEMDEAR danışmanlığında hazırladığı "SUMRO (Seçici Uzuvlu Montaj Robotik Ayak) projesi" ile geçen yıl TÜBİTAK İstanbul bölge sergisinde Fizik alanında birincilik alarak Ankara'ya Türkiye finallerine katılmış ve ikincilik ödülü almıştı. Dereceye giren projeler arasından Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'nda (ISEF) Türkiye'yi temsil edecek projelerin belirlenmesi için Tübitak tarafından online alınan İngilizce sunumları da geçerek bu yıl ISEF'te ülkemizi temsil etmeye hak kazanmıştır.   Dilay'ın ISEF'in kendi sitesinde yüklü proje linki aşağıda yer almaktadır. Öğrencimiz yarışmaya Robotics and Intelligent Machines (ROBO)  kategorisinden katılıyor. https://projectboard.world/isef/project/robo002---robotic-prosthesis-helps-amputees-to-walk?rc=ynlgwmgy   Uluslararası ISEF Proje Yarışmasına katılarak birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alan adaylar, isterlerse kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına (burslu ve indirimli programlar hariç) sınavsız olarak kontenjan dışında ÖSYM tarafından yerleştiriliyor. ISEF tarafından verilen ödüller ise; 1. lik Ödülü: 5.000 $ nakit ödül, 2. lik Ödülü: 2.000 $ nakit ödül, 3. lük Ödülü: 1.000 $ nakit ödül, 4. lük Ödülü: 500 $ nakit ödül.  Ayrıca, birincilik ödülünü kazananlar arasında bir sıralama olacak ve birinciye 75.000 $, ikinci ve üçüncüye de 50.000'er $ ödül verilecektir.

Ana Hizmet Binası Körfez Mh.Ankara Karayolu Cd. No 129 Pk41040 İzmit/KOCAELİ ........ Ek Hizmet Binası Kozluk Mah. İnönü Cad. No32 İZMİT/KOCAELİ - 0(262) 300 58 58 / 0(262) 300 58 59 (Ek Hizmet Binası Telefon 0262 322 12 69 )

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.