KOCAELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

UYGULAMALI DAVRANIŞ ANALİZİ UYGULUYORUM PROJESİ

UYGULAMALI DAVRANIŞ ANALİZİ UYGULUYORUM PROJESİ

Özel eğitime ihtiyacı bulunan bireylerin sosyal yaşamın her alanında var olmaları, eğitim-öğretim faaliyetlerinden en üst düzeyde yararlanmaları en doğal haklarıdır. Onların toplumla bütünleşmelerini sağlama, bireysel ihtiyaçları ve yetenekleri doğrultusunda ilgili alanlarda kendilerini geliştirmeleri için destek olma, onlar için uygun şartları ve ortamları hazırlama noktasında Müdürlüğümüzce çeşitli projeler yürütülmektedir.

 

Özel eğitim gereksinimli öğrencilerimizden otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı alan öğrencilerimizin eğitim hayatlarının her aşamasında bilimsel temelli uygulamalara en üst düzeyde ulaşmaları, gelecek hayatlarında toplumsal yaşama en üst düzeyde katılmalarını sağlayacak ve hem kendilerinin hem de ailelerinin yaşam kalitelerini artıracaktır. Bu kapsamda eğitim hayatlarında bilimsel temelli uygulamalara yer vermek ve aldıkları eğitimin kalitesini arttırmak önemlidir.

 

"Uygulamalı Davranış Analizi Uyguluyorum" projesi ile Kocaeli İl Millî Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı İzmit ve Gölcük ilçelerindeki resmi özel eğitim uygulama merkezleri, özel eğitim iş uygulama merkezleri ve otizm özel eğitim sınıflarında görevlendirilen ücretli öğretmenlerin bilimsel dayanaklı uygulamalardan "Uygulamalı Davranış Analizi" hakkında teorik ve uygulamalı eğitimler alarak bilgi düzeylerini artırmak, böylece otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerine eğitimsel ve öğretimsel açıdan daha faydalı olmalarını sağlamak amaçlanmaktadır. Projenin ilk aşaması olan teorik eğitimin ardından yapılacak okul ziyaretleri ve ders içi gözlemler ile uygulamalı eğitimler düzenlenmesi ve karşılaştıkları uygulama sorunlarına yerinde çözüm önerilerinin getirilmesi, otizm spektrum bozukluğu olan öğrenci velilerine yönelik 'Uygulamalı Davranış Analizi Seminerleri' düzenlenerek ev içi uygulamaların kaliteli hale getirilmesi, uygulanan eğitim öğretim hizmet kalitesinin uluslararası standartlara taşınması projemizin hedeflerindendir. 

 

"Uygulamalı Davranış Analizi Uyguluyorum" projesinin ilk toplantısı 16/12/2021 tarihinde uygulamalı davranış analizi eğitimlerini alacak ücretli öğretmenlerin görev yaptığı okulların müdürleri için bilgilendirme amaçlı düzenlenmiştir. 08-16.01.2021 tarihleri arasında 119 öğretmenin katılımıyla teorik eğitim tamamlanacak ve 14.02.2021 tarihi itibariyle uygulamalı eğitimlere başlanacaktır. İzmit ve Gölcük ilçelerinde yapılacak pilot uygulama sonrasında söz konusu projenin tüm İlimizde uygulanması uzun dönemli hedef olarak belirlenmiştir.

 

20-12-202120-12-2021

Ana Hizmet Binası Körfez Mh.Ankara Karayolu Cd. No 129 Pk41040 İzmit/KOCAELİ ........ Ek Hizmet Binası Kozluk Mah. İnönü Cad. No32 İZMİT/KOCAELİ - 0(262) 300 58 58 / 0(262) 300 58 59 (Ek Hizmet Binası Telefon 0262 322 12 69 )

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.