KOCAELİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vefatının 50. Yılında Büyük Ozan Âşık Veysel'i Anma Programı Gerçekleştirildi

Vefatının 50. Yılında Büyük Ozan Âşık Veysel'i Anma Programı Gerçekleştirildi

 

                "Benim sadık yârim kara topraktır" gibi nice dizeleriyle Âşıklık sanatının sevilmesini sağlayan, 2009 yılında "UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesi" ne kaydedilen "Âşıklık Geleneği" nin güçlü temsilcilerinden biri olan Âşık Veysel'in, vefatının 50. yıl dönümü olan 2023 yılı, UNESCO tarafından Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile "Âşık Veysel Yılı" olarak kabul edilmiştir.

 

                Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne "Vefa" dalında layık görülen Büyük Anadolu Ozanımız Âşık Veysel'e vefa borcumuzu ödemek, bilimsel araştırmaların ışığında onun daha yakından tanınması ve anlaşılmasını sağlamak adına 2023 UNESCO Âşık Veysel Yılı Etkinlikleri kapsamında Kocaeli İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından "Vefatının 50. Yılında Büyük Ozan Âşık Veysel'i Anma Programı"  Başiskele Türkiye Yüzyılı Gençlik Merkezinde Gerçekleştirildi.

 

                Hoşgörü, yaşama sevinci ve sevgi mesajlarıyla hem kendi dünyasını aydınlatan hem de bugünlere ışık tutan âşıklık geleneğinin son büyük temsilcileri arasında yer alan halk ozanımız Âşık Veysel'in yaşama sevinciyle hüznün, iyimserlikle umutsuzluğun iç içe olduğu şiirlerindeki gizemi anlamak için Âşık Veysel ve onun eserleri hususunda Türkiye'nin en yetkin akademisyenlerinden olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Sayın Prof.Dr. Salahaddin BEKKİ ve Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Gencay ZAVOTÇU ile Din Öğretimi Proje Koordinatör Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Ayşe Nur YILDIRIM moderatörlüğünde söyleşi gerçekleştirildi. Kocaeli Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Ömer KİREMİTÇİ  Aşık Veysel türküleri ile programa eşlik etti.

 

                Programa Başiskele Kaymakamı Necip ÇAKMAK, İl Müdürümüz Ömer AKMANŞEN ve İl Protokolü katıldı.

01-12-202301-12-202301-12-202301-12-2023

 

Ana Hizmet Binası Körfez Mh.Ankara Karayolu Cd. No 129 Pk41040 İzmit/KOCAELİ ........ Ek Hizmet Binası Kozluk Mah. İnönü Cad. No32 İZMİT/KOCAELİ - 0(262) 300 58 58 / 0(262) 300 58 59 (Ek Hizmet Binası Telefon 0262 322 12 69 )

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.